سیستم وایرلس HDL/ قابلیت های ماژول RS485 Converter Wireless

مبدل سیستم وایرلس به سیستم متداول باس RS485

توضیحات: این ماژول در کنار اتصال سیستم به اینترنت، وظیفه ایجاد شبکه واحد جهت اتصال سیستم وایرلس و سیستم متداول باس RS485 را دارد. علاوه بر آن از طریق این ماژول می توان به پنجره برنامه ریزی قطعات توضیح داده شده ورود و آنها را برنامه ریزی کرد. ضمن آنکه تعیین فرکانس کاری قطعات در شبکه وایرلس HDL نیز جز کارایی های همین ماژول بوده و با استفاده از این ماژول به همراه ماژول های دیگر از همین نوع، شبکه های وایرلس را ایجاد و با استفاده از قابلیت Bridge مشابه روتر های متداول در بازار، بین سیستم های وایرلس مجزا ارتباط مورد نظر را ایجاد نمود. نکته حائز اهمیت اینست که استاندارد IEEE 802.15.4 در برقراری ارتباط سیستم های وایرلس HDL رعایت شده است.

شبکه های بی سیم در محدوده ی شخصی برای انتقال اطلاعات در فاصله های نسبتآ کوتاه در حدود 10 متر استفاده می شوند. بر خلاف شبکه های بی سیم محلی، ارتباط روی WPAN ها نیاز به تجهیزات زیر ساختی کمی دارد و یا اصلآ به چنین تجهیزاتی نیاز ندارد. این خصوصیت راه حل هایی ساده، کارآ از نظر مصرف انرژی و ارزان برای پیاده سازی روی محدوده ی وسیعی از دستگاه ها را فراهم می کند. در این پروژه به مطالعه ی استاندارد IEEE 802.15.4 برای انتقال اطلاعات در WPAN ها با نرخ داده ی پایین پرداخته ایم. نرخ ارسال در این استاندارد حداکثر برابر 250 Kbps می باشد که برای نیاز های ساده ای مثل بازی های دوطرفه به اندازه ی کافی زیاد است و برای کاربرد هایی مثل سنسور ها و اتوماسیون که به نرخ داده ی کمتری نیاز دارند قابل کاهش می باشد. پروتکل ارتباطی وایرلس HDL با سیستم کابلی RS485 یکسان بوده که این امر امکان اتصال سیستم قبلی را به سیستم جدید هموار می سازد. شکل این ماژول و شماتیک اتصال آن در شبکه های وایرلس آورده شده است.

از مزایای دیگر این ماژول وجود پورت Ethernet می باشد که قابلیت های ارتباطی آن را دوچندان نموده و به راحتی می توان سیستم وایرلس را با وجود این پورت به شبکه داخلی منزل متصل کرده و حتی قابلیت کنترل از راه دور توسط تلفن همراه یا تبلت را نیز مهیا نموده است.